Popis a použití produktů
Hydroizolační systém R-FOL, základní zásady pro použití výrobku
Stručný popis systému
Systém R-FOL vychází z polyethylenových izolačních materiálů a jejich příslušenství. Základním materiálem je LDPE polyethylen, lehčený na objemovou hustotu 650 až 800 kg/m3. Výrobek potom nese označení R-FOL 650, resp. R-FOL 800. Vyráběn je v tloušťce 1 až 2,5 mm, šířka pásu 1650 mm.
Dalším výrobkem je HDPE folie R-FOL 950. Tento výrobek není nijak lehčen a je používán pro nejvíce zatěžované aplikace. Vyráběn je v tloušťkách 0,8 až 2mm.
Doplňkovým materiálem jsou tvarované dílce pro izolace rohů, koutů a potrubních prostupů. Také jsou vyráběny kovovou mřížkou armované kotevní pásy a lišty a dále zakončovací hliník-bitumenové pásy.
Použití
R-FOL 650 a R-FOL 800 je používán pro izolace proti vlhkosti, tlakové a agresivní vodě a proti radonu. Lze jej použít pro izolace trvale vystavené působení olejů, ne však motorové nafty, či benzínu. Nejvíce používána je tloušťka 1 a 1,5 mm. R-FOL 800 v tloušťce 2 mm je používán pro dodatečné izolace podřezáváním.
R-FOL 950 je používán pro izolace proti vlhku, vodě, radonu vysokého rizika a proti chemikáliím. Lze jej použít pro izolace trvale vystavené působení motorové nafty a benzínu. R-FOL 950 se používá pro podřezávání v tloušťce 1,3 až 1,6 mm. Bližší informace o použití výrobků ze systému R-FOL a jejich technické parametry jsou uvedeny v Technických listech pro jednotlivé typy výrobků.
Vnější podmínky pro aplikaci
Nejčastěji používaným způsobem spojování materiálů R-FOL je svařování, které lze provádět buď ručními přístroji, nebo svařovacími automaty. Pro úspěšné a správné svaření je nutnou podmínkou především čistota povrchu svařovaného materiálu bez mechanických částic a nečistot. Optimální venkovní teplota pro aplikace folií R-FOL je min. 5°C. Při teplotách pod bodem mrazu je obtížné zpracování detailů, které je nutno provádět ručně.
Svařování ručními přístroji
Tento způsob je základní metodou spojování lehčených LDPE folií. Jako zdroj tepla je použit elektrický horkovzdušný agregát, jehož teplota je elektronicky regulována v rozsahu od 200 do cca 550°C. Zakončen je štěrbinovou hubicí šířky 20 až 50 mm, výšky max, 3 mm. Svařované materiály jsou k sobě dotlačeny ručním válečkem, vybaveným pryžovou obručí.
Použití plamene je nepřípustné, neboť při přehřátí povrchu materiálu na teplotu vyšší než 350°C dojde k jeho degradaci a pokrytí vrstvou oxidu, která zamezí pevnému spojení. Toto nebezpečí přehřátí hrozí samozřejmě i při použití el. horkovzdušného přístroje, je zde potřebná jistá zkušenost.
Šířka svaru při ručním svařování je v rozmezí 20 až 50 mm. Rozhodujícím kritériem pro pevnost svaru je trhací zkouška, při které nesmí svar povolit, ale musí dojít k přetržení vlastního materiálu.
Svařování automatickými přístroji
Tento způsob je používán při svařování velkých a rovných ploch, kdy délka svaru dosahuje i několik desítek metrů. Svařovací automaty lze rozdělit podle použitého způsobu ohřevu na horkovzdušné a na tzv. horký klín.
Dalším kriteriem, podle kterého lze svařovací stroje rozdělovat je použitý způsob přítlaku svařovaných materiálů. Přístroje, které mají vlastní přítlak, jsou vybaveny kladkou, která je podsunuta pod spodní folii a pružný mechanismus stroje přitlačuje svařované materiály k sobě. Tento způsob umožní provést pevnější svar, dovolí i svařování v polohách, např. na svislé ploše, ale nedovolí svařit fólie, kdy spodní je pevně ukotvena k podkladu. Fólie HDPE lze svařovat pouze přístroji se spodním přítlakem a ruční práce na detailech lze provádět extrudery, ty vytlačují roztavenou hmotu, která vytváří housenkový svar.
Samostatnou skupinu tvoří stroje, které nemají spodní přítlačnou kladku a svařované materiály přitlačují vlastní vahou. Tyto přístroje umožní svařit i kotvené folie, například na střechách. Podmínkou pro jejich správnou funkci je rovný podklad. Folie HDPE nelze těmito přístroji svařovat.
Přístroje, které k ohřevu svařovaných materiálů používají horký vzduch jsou nejčastěji používanými typy, neboť dovolují svařovat materiály, které jsou vlhké, i materiály, které jsou znečistěné např. prachem. Jistou nevýhodou je jejich vyšší energetická náročnost, neboť jejich příkon běžně přesahuje 3000VA, což klade nároky na prodlužovací kabely.
Typy svarů, prováděné svařovacími automaty
Jednostopý svar: Je proveden v šířce 30 až 50 mm, tento svar je proveden zpravidla
přístroji bez spodního přítlaku. Kontrola takovýchto svarů se provádí trhací zkouškou, vakuoou zkouškou,
nebo jiskrovou zkoušečkou.
Dvoustopý svar: Je tvořen dvěma souběžnými svary v šířce cca 10 až 15 mm, mezi
nimiž je mezera široká 10 až 15 mm. Tato mezera, nazývaná zkušební kanál slouží k případné tlakové
zkoušce, kdy je testována soudržnost svaru tlakem až 0,3 Mpa. Tato zkušební metoda se používá například
pro izolace skládek pro HDPE folie tloušťky min 1,3 mm. Přesah svařovaných fólií je pro ruční svařování
min. 25 mm, pro strojní svařování závisí na typu stroje, minimem bývá 50 mm, maximální přesah pro ruční
svařování neí stanoven a pro svařovací automaty se spodním přítlakem je maximální přesah omezen velikostí
ramene spodní přítlačné kladky, zpravidla v rozsahu 70 až 100 mm. Pro snadnější orientaci jsou fólie
R-FOL opatřeny podélnou barevnou ryskou ve vzdálenosti 100 mm od okraje.
Ochrana před poškozením
Pro ochranu před mechanickým poškozením izolačních fólií se používají geotextilie různých hustot (200 až 500 g/m2), kterými je pro vodorovné aplikace folie podložena, případně i přikryta a tím je chráněna před protlačením drobnými kamínky z podkladu, nebo prošlápnutím. Nutným předpokladem je neprodlené přikrytí vodorovné izolační vrstvy krycím betonovým potěrem.
Ochrana svislých izolačních vrstev je provedena zpravidla z vnitřní strany geotextilií, z venkovní strany je kryta buď geotextilií a přizdívkou, nebo ochrannou nopovanou HDPE folií, toto závisí na materiálu, kterým se provádí zásyp izolace.
V případě nejasností prosím kontaktujte výrobce systému R-FOL, jsme připraveni pomoci v oblasti svařování, úzce spolupracujeme s autorizovanými osobami v oblasti návrhu a výpočtu izolačního systému z hlediska ochrany proti vodě a radonu.
Systém R-FOL vyrábí:
PK IZOLACE s.r.o.
Herálec č. 144
59201, okr. Žďár nad Sáz.